Historia zirconu (cyrkonu)

Spis treści:

 

Ametyst Colorit Cyrkonia
Diament Granat
Koral
Opal
Perła Rubin
Szafir Szmaragd Topaz
Turkus  Zircon  

 


Zircon (Cyrkon)

Jest kamieniem naturalnym który był znany już w starożytności. Nazwa jego wywodzi się z języka perskiego od słowa zargun które można przetłumaczyć jako "złocisty" (zar= złoto, gun = barwa).

Wbrew tej nazwie barwa zirconów nie koniecznie jest żółta. Najczęściej są one brązowawe, brunatne, brunatnoczerwone, bywa że zielonkawe, niebieskie a nawet bezbarwne.

Sprawdź całą ofertę naszej biżuterii z zirconem

Do naszych kolekcji wybralismy dwie wyjatkowe odmiany tego kamienia, o najpiekniejszych szlifach i doskonałych barwach

 

Zircon Sparklit - jest to bezbarwna odmiana zirconu. Dzięki specjalnemu szlifowi i wyjątkowej dyspersji światła wygląda jakby cały iskrzył.

Zircon Starlit - w niebiesko zielonej barwie przypomina rozgwieżdżony kolor nieba w pogodnią letnią noc. 

 

 

biżuteria szmaragd

 

 

 

 

 

 

Nazwa zircon może byc myląca i kojarzyć się z cyrkonią która również jest wykorzystywana w jubilerstwie. Jednak różnica pomiedzy tymi kamieniami jest znacząca:
cyrkonia jest kamieniem syntetycznym, stworzonym w labolatorium, natomiast zircon jest całkowicie naturalnym kamieniem który wystepuje w naturalnych złożach w:
Kambodży, Birmie, Tajlandii, Sri Lance, Australii, Brazylii, Tanzanii, Wietnamie, na Madagaskarze oraz w Górnej Loarze we Francji.
Wystepuje też często w postaci wrostków w innych minerałach.
 

 

Szmarag naturalny

 

 

 
 

 

 

 

  •  
 

 

Szmaragd Gachala

Szmaragd Gachala (858 kt.)

 

 

 Pierścień ze Szmaragdem

Pierścień ze szmaragdem Chalk Emerald

Szczegółowe informacje o zirconie

 

Zircon należy do grupy krzemianów wyspowych. Jest również pospolitym składnikiem wielu skał magmowych, oraz skał wylewnych. Ze względu na stosunkowo dużą twardość (większą od kwarcu) i odporność na chemiczne oddziaływanie środowiska naturalnego, spotykany jest również dość powszechnie w złożach okruchowych. 

 

Cechy:

  • twardość 6,5 - 7,5 w skali Mohsa
  • łupliwość niewyraźna 
  • współczynnik załamania światła 2,015-1,960 , co przy dyspersji podobnej jak brylanty daje mu mocny połysk i wewnętrzną grę światła tzw "ogień".

  

 

 

 

Większość zamieszczonych  informacji o cyrkonach pochodzi z książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak. Znajduje się tam również wiele innych, specjalistycznych informacji na temat szmaragdów. Książkę wydało wydawnictwo Antykwa w Krakowie.

 

   

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 554 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-29
Super obsługa! Jakość wyrobów bez zarzutu. Polecam!
2024-09-02
Praktycznie natychmiastowa odpowiedź na zapytanie w mail'u. Szybka realizacja. Miła obsługa w punkcie odbioru (osobistego). Polecam.
pixel