Kamienie naturalne, w tym granaty, są wydobywane z Ziemi i występują na ograniczonym obszarze, w miejscach krystalizacji odpowiednich składów pierwiastków chemicznych. Dzięki różnym warunkom geologicznym, termicznym, atmosferycznym, które wpłynęły na rodzaj i jakość złóż kamieni szlachetnych wyróżnić można główne obszary występowania granatów na świecie. Ponieważ są to kopaliny, natura ukształtowała charakterystyczne struktury izomorficzne, które po oszlifowaniu i wypolerowaniu kamieni nadają im indywidualny charakter oraz dowód na to, iż pochodzą z wnętrza Ziemi a nie laboratorium chemicznego. W literaturze najczęściej takie wtrącenia innych pierwiastków nazywa się wrost(k)ami lub inkluzjami. To przez nie, można najogólniej powiedzieć, że każdy kamień jest wyjątkowy, a przez to niepowtarzalny.
Granaty były znane od tysięcy lat. Ponoć Noe używał latarni z granatu, aby bezpiecznie sterować swoją Arką przez ciemności nocy. Granaty występują nie tylko w kolorze głębokiej, ciepłej czerwieni - bywają też żółte, zielone, pomarańczowe, a nawet czarne.
Pochodzenie słowa "granat"
Nazwa tego kamienia pochodzi od łacińskiej nazwy owocu drzewa granatowego granatum, którego ziarna przypominają czerwone kryształy granatów (piropów).
Wierzenia
W dawnych czasach czerwone granaty uważano za tajemnicze kamienie, im bardziej purpurowe tym bardziej zdradliwe, gdyż pod maską martwego spokoju mógł kryć się niebezpieczny ogień. Patronował im bóg wojny Mars. Dzięki niemu kamienie te emanowały siłą walki i poświęcenia dla wybranej sprawy, a zarazem strzegły przed zarazą, uderzeniami pioruna, chroniły przed niesławą. Krzyżowcy podczas swoich wypraw do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami.
To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem barana i skorpiona.
Słynne granaty
Wśród granatów słynne są przede wszystkim ich wyjątkowo rzadkie okazy:
"Mandarin Garnet" - granat mandarynkowy o pięknej, jasnopomarańczowej barwie. Nawet najmniejszy tego typu kamień daje nadzwyczajny efekt.
Tsavoryt - zielona, bardzo rzadka odmiana grossularu wanadowego. Charakteryzuje się występowaniem żółtych, włóknistych inkluzji, tzw. "końskich ogonów".
Demantoid - zielona odmiana andradytu; kamień uwielbiany dzięki swemu niezwykłemu połyskowi przez mistrza jubilerów francuskich- Carla Fabergé. Posiada zdolność tęczowego rozszczepiania światła, co wywołuje iskrzenie i grę światła, efekty optyczne typowe dla diamentu. Stąd też jego nazwa - demantoid, czyli podobny do diamentu.
Występowanie granatów:
Największe złoża granatów występują w Czechach oraz Australii, także w Indiach, Meksyku, Sri Lance, Rosji. Cenne demantoidy znajdowane są w Namibii, a tsavoryty w Tanzanii.
Surowy kryształ granatu
Szczegółowe informacje o granatach
Granaty krystalizują w układzie regularnym, tworząc najczęściej formy dwunastościanów rombowych.
praktycznie nie wykazują łupliwości;
twardość 6,5 - 7,5 w skali Mohsa;
wszystkie granaty są stosunkowo kruche i przy nacisku pękają;
stopień przeźroczystości: przeźroczysty do przeświecającego;
barwy: ciemnoczerwona lub czerwona z lekkim odcieniem brązowym bądź fioletowym, brunatnawa aż do czarnej, różowa, pomarańczowa, zielona, żółta.
W mineralogii stosuje się podział granatów na 2 grupy, ze względu na zdolność tworzenia przez nie kryształów mieszanych. Zazwyczaj pod nazwą granat rozumie się czerwony almandyn i pirop.
Część zamieszczonych tu informacji o granatach pochodzi z książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak. Znajduje się tam również wiele innych, specjalistycznych informacji na temat granatów. Książkę wydało wydawnictwo Antykwa w Krakowie.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
4.90 / 5.00
554 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Szybko ,sprawnie.jestem zadowolona.
2024-09-04
Profesjonalizm i troska o klientach sklepu. Gorąco polecam!