Czystość diamentu

Czystość diamentu określa się wg. umownie przyjętej skali w której stopnie wyrażają tzw. klasy czystości.

 

Według ustaleń międzynarodowych CIBJO (Confederation Internationale de la Bijouterie, Joaillerie, Orfevrerie des Diamants, Perls et Pierres czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Biżuterii, Ozdób Srebrnych, Diamentów, Pereł i Kamieni), oraz IDC - (dowiedz się o barwie diamentów) przyjmuje się że klasyfikacji dokonuje doświadczony ekspert za pomocą lupy aplanatycznej (nie zniekształcającej obrazu) i achromatycznej (nie wywołuje zabarwienia obrazu) o 10-krotnym powiększeniu w warunkach normalnego (dziennego oświetlenia), lub przy jego sztucznym zamienniku (lampy o odpowiedniej barwie i temperaturze światła).

 

Poniżej na interaktywnym diagramie przygotowanym przez laboratorium GIA możesz zobaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi stopniami czystości diamentów.

 

 

Wyróżnia się siedem podstawowych klas czystości:

 

LC (loupe-clean)

tzw. czystość lupowa -do tej klasy zalicza się diamenty które nie wykazują żadnych znamion wewnętrznych (inkluzje, defekty, błędy)

 

VVS (Very very small inclusions)

do tej klasy zalicza się diamenty, które zawierają bardzo bardzo małe znamiona wewnętrzne, bardzo trudno zauważalne (podklasy VVS1 i VVS2)

 

VS (Very small inclusions)

do tej klasy zalicza się diamenty które zawierają bardzo małe znamiona wewnętrzne średnio, lub stosunkowo łatwo zauważalne (dla doświadczonego fachowca przy powiększeniu 10x) (podklasy VS1 i VS2)

 

SI (Small inclusions)

do tej klasy zalicza się diamenty o małych znamionach wewnętrznych, bardzo łatwo zauważalnych (dla doświadczonego fachowca przy powiększeniu 10x) (podklasy SI1 i SI2)

 

P1 (I1) (Pigue prim )

diamenty o znamionach wewnętrznych trudno zauważalnych dla nieuzbrojonego oka, w przypadku ich obserwacji od strony korony diamentu.

 

P2 (I2) (Pigue secundum)

diamenty, które zawierają duże i/lub liczne znamiona wewnętrzne dobrze widoczne nieuzbrojonym okiem, obniżające nieznacznie brylancje diamentu.

 

P3 (I3) (Pigue tertium)

Do tej klasy zalicza sie diamenty, które zawierają duże i/lub liczne znamiona wewnętrzne, bardzo dobrze widoczne nieuzbrojonym okiem, obniżające w sposób znaczący brylancję diamentu. 

 


 

skala czystości diamentów

 

Praktycznie w jubilerstwie użytkowym najczęściej stosowane są diamenty z zakresu VS do P1. Diamenty z kategorii LC i VVS, należą do bardzo drogich i o wiele rzadziej występujących biżuterii z diamentami. Swojej wybrance spraw wyjątkowy pierścionek z diamentem.

 

 

Opracowano na podstawie materiałów wewnętrznych: WĘC-Twój Jubiler
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 554 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Szybko ,sprawnie.jestem zadowolona.
2024-10-07
Jestem bardzo zadowolony z obsługi tego sklepu. Potrzebowałem zmienić coś w otrzymanym zamówieniu, a reakcja była błyskawiczna. Profesjonalne podejście, świetna komunikacja i szybkie rozwiązanie problemu sprawiły, że na pewno wrócę tutaj na kolejne zakupy. Serdecznie polecam!
pixel