Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
Już wiesz, że to Ta Jedyna! Na tyle mocno to odczuwasz, że chcesz iść o krok dalej- oświadczyny!
Poniżej ważne informacje, które pomogą Ci przejść gładko przez kolejne etapy doboru pierścionka:
Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
W Polsce Panie noszą pierścionek zazwyczaj na serdecznym palcu prawej dłoni, przynajmniej do czasu kiedy na tym samym palcu nie znajdzie się obrączka. Wiele z Pań decyduje się wtedy przenieść pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni, aby uniknąć ścierania się biżuterii; szczególnie nie jest to dobre dla opraw kamieni. Nierzadko z takimi przenosinami wiąże się zmiana rozmiaru pierścionka. Warto, więc przemyśleć czy rozmiar pierścionka zaręczynowego nie wybierać już z myślą o lewej ręce, aby przed ślubem uniknąć potrzeby ponownego dopasowywania rozmiaru. Nie tylko praktyczność tego posunięcia jest ważna, ale i symbolika - lewa dłoń jest bliżej serca :)
Jak dobrać rozmiar pierścionka?
Zazwyczaj najlepiej sprawdzić rozmiar pierścionka u lokalnego jubilera. Jeśli decydujecie się wspólnie z dziewczyną na wybór pierścionka to sprawa z głowy. Jeśli jednak nie znasz rozmiaru pierścionka swojej Wybranki, a chciałbyś, aby zaręczyny były niespodzianką to wiedz, że jest kilka sposobów, aby poznać choć przybliżony rozmiar swojej Ukochanej. Czasem bywa tak, że dziewczyna nie nosi w ogóle pierścionków- wtedy musisz wiedzieć, że najczęściej kupowane pierścionki to rozmiary od 10-15. Nie pomyl jednak rozmiaru ze średnicą czy obwodem pierścionka. Zapoznaj się proszę z informacją jak zmierzyć rozmiar pierścionka! Pamiętaj, że do 30 dni w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym masz możliwość 1 darmowej korekty rozmiaru, dlatego nie martw się, że możesz nie trafić z rozmiarem.
Wybór koloru i próby złota
Znasz już przybliżony lub właściwy rozmiar pierścionka dla swojej Ukochanej przechodzimy zatem do wyboru koloru złota. Jeśli Twoja dziewczyna nosi biżuterię złotą podpatrz jaki kolor złota mają zakupione przez nią ozdoby. Będziesz wiedział, czy preferuje białe złoto czy żółte a jeśli w ogóle nie ma biżuterii - wtedy proponujemy zakup wyrobu ze złota łączonego. Pierścionki ze srebra ze względu na właściwości tego metalu są kupowane niezwykle rzadko- po prostu srebro jest miękkie i łatwo ulega zniekształceniu czy zniszczeniu. Próba złota (czyli zawartość czystego kruszcu w stopie złotym. Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby używać je w produkcji biżuterii) jaka najczęściej występuje w jubilerstwie:
333- najniższa dopuszczalna próba złota przez polskie ustawodawstwo. Zawiera tylko 33,3% złota, jest to biżuteria trwała, zwykle również tańsza, odcień złota ciut jaśniejszy od tych z wyższych prób ze względu na domieszki metali w stopie. Uwaga alergicy - w próbie tej jest więcej domieszek metali (cynk, miedź, nikiel).
585- najpopularniejsza próba złota – trwała o ładnym kolorze, z nie małą zawartością złota. My właśnie taką preferujemy. Także ze względu na ewentualne naprawki czy korekty rozmiaru.
750- najczęściej spotykana próba we Francji. Jednak ze względu na najwyższą (z tych 3 prób) zawartość czystego złota w stopie najmniej odporna na zarysowania.
Model pierścionka- klasyka czy nowoczesność?
Jeśli udało Ci się poznać już choć przybliżony rozmiar palca, kolor złota jaki jest preferowany to należy teraz zastanowić się jaki wygląd ma mieć pierścionek. Jeśli Dziewczyna ma biżuterię sprawdź jakie fasony przeważają. Czy delikatne z jednym oczkiem czy szerokie, wielokamieniowe?
Nieprzemijalne piękno klasyki zachwyca zawsze i jest to często najbezpieczniejszy wybór.
Prosty fason z jednym kamieniem np. klasyczny pierścionek z 1 brylantem idealnie pasuje na drobną i delikatną dłoń.
Panie lubujące się w ozdobnej biżuterii będą na pewno uszczęśliwione pierścionkiem posiadającym nietypową szynę lub modelem wielokamieniowym.
W naszej ofercie mamy również modele z motywem serca czy znaku nieskończoności. Czy jest coś bardziej symbolicznego, aby wyrazić Twoje uczucie.
Jest też trzecie rozwiązanie. Najbardziej oryginalne i niebanalne- ofiaruj swojej Wybrance pierścionek, który będzie jej i tylko jej lub tylko Wasz. Mówię tutaj o zaprojektowaniu pierścionka pod Wasz gust / Wasze zaręczyny. Wykonywaliśmy kiedyś m.in. pierścionek zaręczynowy dla miłośniczki Godzilli; a także z motywem pasma górskiego Gruzji dla pary, która właśnie tam miała się zaręczyć. Możliwości jest mnóstwo:) ukochany kwiat/zwierzak/ góry/film- tylko Ty znasz swoją Ukochaną i swoje plany! ;).
Pamiętaj także o praktyczności - jeśli Twoja Wybranka ma pracę fizyczną unikaj modeli, które mają wystające ponad szynę oprawy kamieni.
Wybór kamienia
Wybierając pierścionki zaręczynowe wybieramy nie tylko ilość oczek, ale wielkość, kształt i kolor. Do najczęściej oprawianych kamieni należą: brylanty, cyrkonie, rubiny, granaty, szafiry, szmaragdy, topazy, ametysty, tanzanity.
Wybór kamienia dokonuje się czasami ze względu na symbolikę tych kamieni:
Diament – symbol siły, światła, czystości, stałości, niezachwianej wiary i prawości. Nazywany królem kamieni szlachetnych. Patronuje mu słońce, czyli niezniszczalna, najpotężniejsza siła w układzie słonecznym. Uznawany za kamień święty. Diament nie toleruje obłudy, gdyż jest kamieniem czystym. Jest też symbolem wierności i nierozerwalności związku. Ze względu na to ,że jest on najtwardszym minerałem, pierścionek zaręczynowy z brylantem ma gwarantować trwałość związku.
Szafir – symbol nieba, harmonii, pokoju, prawdy i spokoju. To także magiczny kamień Magów i Wróżbitów, gdyż był symbolem zaklętej mądrości i skarbnicy wszelakiej wiedzy. Szczególny talizman mędrców; największy przyjaciel zakochanych a także ludzi związanych z morzem. Będzie on doskonałym kamieniem dla wszystkich tych, którzy chcą uczynić swój związek mocnym i partnerskim.
Rubin – symbol pomyślności, szczęścia i odwagi. Ze względu na swoją barwę jest synonimem gorących uczuć, życia i młodości. Najczęściej poszukiwane są kryształy o barwie czerwonej z delikatnym niebieskim odcieniem (tzw. „czerwień krwi gołębiej”). Rubin stanowi symbol witalnej siły, a zarazem namiętnej miłości i rozkoszy. Młodych małżonków ma chronić od zdrady i poniżenia.
Więcej o rubinie...
Szmaragd – symbol czystości, harmonii, szczęścia, wiary i nadziei, Bożej łaski i miłosierdzia a także nieśmiertelności. Jego zielona barwa wpływa kojąco, wycisza oraz wzmacnia nerwy osób nań patrzących, łagodzi rozdrażnienia. Zieleń szmaragdu - co zostało udokumentowane naukowo - działa również leczniczo na narządy wzroku. Kamień ten jest stosowany w jubilerstwie od czasów starożytnych. Szczególnie ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, u Majów, Azteków, Inków, jako kamień "miły Bogu i ludziom".
Więcej o szmaragdzie...
Tanzanit - symbol elegancji i nieskazitelności. Kamień ten ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wzmacnia psychikę oraz serce, generuje energie radości i uwalnia od zmartwień. Pomaga odnaleźć prawdziwe powołanie. Jego nazwa wzięła się od miejsca jego odkrycia - Tanzanii. Jest to bardzo wyjątkowy kamień, gdyż występuje rzadziej niż diament. W jubilerstwie pierwszy raz pojawił się w kolekcji firmy Tiffany. Biżuterię z tanzanitem nosiła Elizabeth Taylor a także inne gwiazdy Hollywood.
Dokładny opis kamieni szlachetnych znajdziesz na stronie: kamienie jubilerskie
Pamiętaj!
Różnice między cyrkonią a Diamentem są ogromne.
Przede wszystkim: cyrkonia wyprodukowana sztucznie szybciej się rysuje i traci blask. Diament – najtwardszy minerał na Ziemi, więc jest niebywale twardy, posiada niezwykle piękną brylancję.
Certyfikat i cechy probiercze
Do pierścionków z diamentem/tami musi być wystawiony i dołączony certyfikat autentyczności z opisem wyrobu i oprawionych kamieni.
Ważne jest również, by sam pierścionek posiadał oznaczenia probiercze.
Jeśli już wybrałeś kilka modeli w drodze eliminacji to teraz najważniejsze - popatrz na nie pod kątem, który z nich najbardziej będzie pasował do Twojej Wybranki, jej oczu, stylu ubierania…;)
Który z nich mówi najwięcej o Twojej miłości!!