Historia perły

Spis treści:

 

Ametyst Colorit Cyrkonia
Diament Granat
Koral
Opal
Perła Rubin
Szafir Szmaragd Topaz
Turkus Zircon    

biżuteria z pereł

Perła

 

Od najdawniejszych czasów jest zaliczana do najcenniejszych klejnotów - jest to kamień pochodzenia organicznego, powstający w wyniku dostania się do muszli mięczaka ciała obcego.

 

W legendach opowiadano, że pierwsze perły były łzami aniołów, potem wierzono, iż perłopławy, we wnętrzu których znajdowano cenne twory, były zapładniane przez tęczę dotykającą wód oceanu.

 

 

pierścionek złoty rzymski

 

 

 

 Antyczny pierścionek zaręczynowy z perłą

 

Pochodzenie słowa "perła"

 

Pochodzenie tego słowa nie jest do końca jednoznaczne, z powodu istnienia wielu zbliżonych terminów jak: perla - gruszka, spherula - kuleczka, perna - muszla.

 

Wierzenia

 

Perłom przypisywano ogromną moc leczniczą (co częściowo było spowodowane niemożnością racjonalnego wytłumaczenia pochodzenia perły). Uważano, że sproszkowane perły leczą wiele dolegliwości, np. serca i układu krążenia. Perła rozpuszczona w soku z cytryny lub z mlekiem uchodziła za skuteczny środek przeciwko zaburzeniom psychicznym.

 

złoty pierścionek z perłą

 

Słynne perły

 

Praktycznie żadna perła nie wsławiła się tak, jak wykonana z ich udziałem biżuteria. Perły o regularnych kształtach były często wykorzystywane do zdobienia królewskich i cesarskich nakryć głowy. W Polsce cieszyły się szczególnymi względami za czasów ostatnich Jagiellonów. Strój koronacyjny Barbary Radziwiłłówny był niemal obsypany perłami sprowadzonymi specjalnie w tym celu z Jutlandii (Dania).

  

  • Klejnot Canninga - jeden z najsłynniejszych elementów biżuterii, wisiorek wysokości zalewie 1,5cm przedstawia trytona, którego tors stanowi perła o nieregularnym kształcie.

  

  • Korona Rudolfa II - wykonana na początku XVII wieku ma obręcz ze złota, z gęsto osadzonymi drogimi kamieniami i sznurami pereł.

  

  • Unikatem w skali światowej i kuriozum biologicznym jest tzw. 'perła palatynacka' przechowywana w Muzeum w Monachium. Niezwykłość jej polega na tym, że jest ona w części biała z typowym połyskiem perłowym, a w części zupełnie czarna. Pochodzenie jej jest nieznane. Jest to piękny okaz oprawiony między dwoma złotymi wężami wysadzanymi bogato diamentami.

 

Korona Rudolfa II

Korona Rudolfa II

Występowanie pereł

  

Wśród tysięcy gatunków małży, tylko niektóre potrafią wytwarzać perły. Najwięcej pereł dostarczają perłopławy żyjące w Zatoce Perskiej i Zatoce Manaar u wybrzeży Sri Lanki. Najcenniejsze i największe okazy pereł, a także piękną macicę perłową dostarczają duże perłopławy z rejonów Australii.

 

W XIII wieku odkryto, że perły można hodować, umieszczając we wnętrzu muszli małży "obce ciało". Produkcja pereł hodowanych na dużą skalę została zapoczątkowana przez Japończyków na przełomie XIX i XX wieku.

 

Wyspy Tuamotu, Polinezja Francuska i Wyspy Cooka słyną z czarnych pereł - liczne hodowle perłopławów można spotkać w płytkich wodach otaczających wyspy archipelagu.

 

 

Klejnot Canninga


 

Klejnot Canninga

© Victoria Albert Museum

Szczegółowe informacje o perłach

Kształt i forma perły zależy głównie od kształtu i wielkości muszli perłopława. Idealna perła ma kształt kuli, ale perły kuliste występują rzadko.

 

Przeciętna wielkość pereł naturalnych waha się w granicach od 4 do 7 mm. Jedna z największych dotychczas znalezionych pereł miała masę 454ct, formę wydłużonej kropli, barwę białą o pięknym połysku.

 

Dany gatunek małży może wytwarzać perły o innej barwie podstawowej. Wpływ na barwę mają właściwości środowiska wodnego takie jak: temperatura wody, ph, zawartość planktonu w wodzie, czy też obecność pierwiastków śladowych. Dużą rolę w kreowaniu barwy pereł odgrywa także głębokość na jakiej żyją małże, i tak np. fakt, iż perłoródka bytuje na głębokości większej niż 10m sprawi, że zmieni się intensywność barwy produkowanej perły - stanie się ona jaśniejsza - czyli zamiast perły czarnej otrzymamy perłę w odcieniu ciemnoszarym.

 

Za barwy podstawowe pereł uznaje się odcienie barw: różowa, kremowa, srebrna, żółta, czarna, niebieska, zielona i brązowa o różnym stopniu nasycenia i jasności. 

 

 

 

kształty pereł

Różne kolory i kształty pereł

 

Część zamieszczonych tu informacji o perłach pochodzi z książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak. Znajduje się tam również wiele innych, specjalistycznych informacji na temat pereł. Książkę wydało wydawnictwo Antykwa w Krakowie.

 

 

   

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 557 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-08
Szybka wysyłka, towar zgodny ze specyfikacją. Polecam
2024-09-05
Polecam...
pixel