Ludzie, zwyczaje
Różowe diamenty, czyli na tropie pewnej Pantery

Kiedy gamoniowaty inspektor Clouseau zostaje wyznaczony do ochrony legendarnego diamentu – „Różowej Pantery” – przed zakusami Sir Charlesa, włamywacza-dżentelmena, jedno jest pewne: będzie z tego kupa śmiechu. Kultowa komedia do dziś nie przestaje bawić, ale drogocenne klejnoty faktycznie muszą znajdować się pod stałą ochroną.
Przeczytaj więcej
Walentynki

Już niebawem najważniejsze święto wszystkich zakochanych. Czy wiecie skąd wywodzi się zwyczaj celebrowania 14-go lutego i jak to się robi na świecie? Dziś dzielimy się z Wami walentynkową historią i miłosnymi tradycjami. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy dla Was także wyjątkowy konkurs.
Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj więcej
Marketingowe boho i prawdziwa cyganeria

Kolorowe chusty, cygańskie, powłóczyste spódnice, kwiatowe motywy i wielka, najlepiej złota biżuteria – tak dzisiaj prezentują się panie śledzące najnowsze trendy i wiedzące, że cyganeria wciąż jest na topie. A trendseterzy promujący styl boho zbierają laury i pluskają się błogo w blasku sławy. Zupełnie niezasłużenie, bo współczesna bohema nie jest modnym odkryciem, a jedynie powtórką z historii. Zjawiskową, uwodzącą, ale mocno zainspirowaną tym, co już dawno za nami.
Przeczytaj więcej
Polanie nie gęsi. Najstarsze wyroby złotnicze znad Wisły

W Kazimierzu Dolnym znajduje się jedyne w kraju Muzeum Sztuki Złotniczej. Jedną z ciekawszych ekspozycji stałych jest kolekcja złotnictwa dawnego licząca niemal 700 eksponatów. Dzięki działalności Muzeum możemy poznać ponad 1000-letnie dzieje polskiego i europejskiego złotnictwa. Ale nie wszystko uda nam się tu zobaczyć…
Przeczytaj więcej
Biżuteryjne skarby na dnie oceanu

Konkwistadorzy, piraci i zachłanni władcy Starego Świata – to im przede wszystkim zawdzięczamy opowieści o wciąż jeszcze nieodnalezionych nieprzebranych bogactwach spoczywających na dnach mórz i oceanów. I wygląda na to, że jeśli choć drobna część opiewanych w legendach skarbów faktycznie istnieje, to zdecydowanie jest o co walczyć.
Przeczytaj więcej
Mucha na ścianie, secesja na szyi!

Wyidealizowanie piękne, niezwykle zmysłowe i otoczone wiankiem kwiatów uchwyconych z wyjątkową dbałością o detale – reprodukcje obrazów przedstawiających nakreślone ręką Alfonsa Muchy kobiety coraz częściej ozdabiają ściany naszych salonów czy sypialni. A na naszych szyjach czy w połach żakietów pojawiają się inspirowane kwiatową ornamentyką czy przyjmujące postać zgrabnej ważki naszyjniki i broszki. Bo secesja jest znowu w modzie, a styl Art Nouveau podbija nie tylko wnętrzarskie katalogi, ale i salony jubilerskie.
Przeczytaj więcej
Bizancjum – modne, zdobne i nieznane

Kiedy na początku 2013 roku Domenico Dolce i Stefano Gabbana zaprezentowali swoją kolekcję na zbliżający się sezon jesień/zima – świat mody oszalał. Zaproponowane przez włoskich projektantów suknie – mimo że o prostym, dość przewidywalnym kroju – zachwyciły magią wzorów, które prawie żywcem skopiowano ze starodawnych mozaik i pięknych, zdobnych ikon. Całości dopełniły wiszące, wysadzane kamieniami szlachetnymi kolczyki i iście królewskie korony. Było pysznie, złoto, bardzo bogato. Po prostu – bizantyjsko!
Przeczytaj więcej
Właściwości złota – drogocenne fakty i mity z tombaku

Złoto fascynowało swoim niezwykłym blaskiem od zawsze. Najpierw wykorzystywano je do wyrobu biżuteryjnych dodatków, a później – kiedy okazało się, że jest jednym z najrzadziej występujących w przyrodzie pierwiastków – zaczęto otaczać je nadobną czcią. W ten sposób złoto stało się królewskim kruszcem, obiektem pożądania i… lekiem na całe zło!
Przeczytaj więcej
Boże Narodzenie i symbolika prezentów

Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem to chyba najbardziej gorączkowy okres w roku. Z jednej strony staramy się jak najlepiej wypełnić wszystkie, codzienne obowiązki, a z drugiej – znaleźć w napiętym harmonogramie choćby chwilę na ekstra zakupy, dodatkowe sprzątanie i przygotowywanie wyjątkowych dekoracji. I niezależnie od tego, jak bardzo byśmy się nie starali i jak doskonale nie zarządzalibyśmy swoim czasem – zawsze znajdzie się coś, co wybije nas z tej świątecznej marszruty, bezwzględnie uzmysłowi, że do osiągnięcia perfekcji jeszcze wiele nam brakuje i sprawi, że perspektywa zbliżających się świąt stanie nam w gardle ością.
Przeczytaj więcej
Ikona – modlitwa najpiękniej napisana

Mimo że tworzono je od dawna, dopiero na początku XX wieku przestano ikony utożsamiać jedynie z „czarnymi deskami”, a z całym kalejdoskopem kolorów, feerią motywów i niepoliczalną liczbą zaklętych w nich treści filozoficznych i teologicznych. To właśnie około stu lat temu zaczęto, na skalę masową, odrestaurowywać stare malunki. Zaczęto też interesować się nimi nie tylko w kontekście religijnym.
Przeczytaj więcej