W poszukiwaniu złota...

2017-07-21
W poszukiwaniu złota...

Czy udasz się dziś ze mną w podróż - w poszukiwaniu złota?


Obiecuję, że nie będzie to podróż niebezpieczna, ale na pewno będzie to wyprawa ekscytująca i interesująca.
Gotowa.. gotowy? Buty na nogach? Hihii…

Czytałam niedawno artykuł o tym, że w Polsce znajduje się jeszcze ok. 350 ton złota, które bardzo chętnie wydobywaliby Amerykanie. Artykuł nie był nowy i w zasadzie oprócz informacji iż Firma Amarante Investment z Krakowa wystąpiła w lutym 2014 roku o 7 koncesji poszukiwawczych z czego jedna z nich dotyczyła okolic Lubania i Wlenia koło Lwówka Śląskiego na Dolnym Śląsku, nic więcej o wynikach poszukiwań nie mówił. Zaczęłam więc szperać w internecie czy coś znaleźli i czy wystąpili o koncesje na wydobycie, ale nic nie znalazłam. Znalazłam natomiast wzmiankę, że nie tylko Amerykanie wystąpili o koncesje poszukiwawcze. Zrobiły to także koncerny z Australii i Irlandii.


Jak to jest zatem z tymi zasobami złota w Polsce?

W poszukiwaniu złota udajemy się w głąb sztolni..

Do XVI w. nadwiślańskie złogi złota stanowiły 8% całej produkcji złota w Europie. Najwięcej kopalni złota znajdowało się na Dolnym Śląsku. Do najbardziej znanych od wieków ośrodków górnictwa należą: Złotoryja, Lwówek Śląski, Legnickie Pole, Złoty Stok i Głuchołazy. Złoto występowało głównie w Sudetach i Karkonoszach, ale natrafiono na nie również w rejonie Tatr, Pienin oraz Gór Świętokrzyskich. Dzisiaj nie wydobywamy już złota, ale profesor Stanisław Mikulski z Państwowego Instytutu Geologicznego i inni geolodzy szacują, że w kilkunastu perspektywicznych rejonach poszukiwań złota znajduje się około 350 ton kruszcu. A więc mamy złoto w Polsce – pytanie tylko na ile wydobycie tego kruszcu jest opłacalne.

Najprężniej działającą kopalnią była ta ze Złotego Stoku, w której aż do roku 1962 trwało wydobycie tego cennego kruszcu. Od 1996 kopalnia służy turystom oferując im m.in. podziemny spływ łodzią, pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek, możliwość wypróbowania profesjonalnego sprzętu do płukania złota.

Jeśli nie z głębi ziemi to może na jej powierzchni – przeszukajmy rzeki! W Internecie są filmiki o polskich poszukiwaczach złota, którzy przeszukują polskie rzeki w celu odnalezienia tzw. złota okruchowego. Poszukiwacze używają pompy Hendersona w połączeniu z koncentratorem, który zatrzymuje 95% ciężkich frakcji. Naprawdę proste urządzenie, ale jakże pomocne. Dawniej było to znacznie bardziej żmudne zajęcie. Czy zatem wydobycie złota to łatwe zajęcie? Na pewno nie! Można się o tym przekonać oglądając m.in. serial dokumentalny "Gorączka złota", który emitował Discovery Chanel. Serial ten przedstawia losy prawdziwych górników ze Stanów Zjednoczonych i ich zmagania z niełatwym wydobyciem i poszukiwaniem żyły złota.


Przejdźmy, więc do poszukiwań złota gdzie indziej. Gdzie łatwiej i gdzie przyjemniej;)
W tym celu udajmy się do …..uwaga uwaga….SPA.Tak dobrze przeczytaliście.

Czyste złoto, czyli o próbie 999, stosowane jest w kosmetologii . W luksusowych SPA proponowane są zabiegi upiększające, w których złoto jest wykorzystywane jako preparat skutecznie zmniejszający zmarszczki a także likwidujący przebarwienia skórne. Używany także w zabiegach zwężających pory i chroniących skórę przed działaniem czynników zew.. Osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem zalecane jest stosowanie specjalnej linii kosmetyków z dodatkiem złota, ponieważ chronią i pielęgnują przemęczone oczy. Jest cala linia kosmetyków z drobinkami złota- pudry, balsamy czy kremy. Na wyposażeniu prestiżowych gabinetów urody znaleźć można też tajemnicze machiny wyposażone w wykonane ze złota (23 karaty) łyżeczki, wykorzystywane podczas zabiegów na twarz, dekolt i ramiona. Taka kosztowna terapia wydatnie poprawia owal twarzy, likwiduje opuchliznę, rozluźnia mięśnie i działa przeciwzmarszczkowo.

Po zabiegach Spa szukamy złota gdzie indziej..

Na pewno po nich zgłodnieliśmy, więc udajemy się do restauracji. Ale nie do takiej, do której zazwyczaj idzie taki zwykły śmiertelnik jak ja. Tam co najwyżej znajdziemy złoty napis na serwetce. Szukamy bardziej ekskluzywnej restauracji. Takiej do jakiej chadzają ludzie, którzy nie potrafią się zadowolić już tylko najlepszym kawiorem. Dania, w których dodatkami są złoto płatkowe, plasterki lub złoty pył są dopuszczone do konsumpcji w całej Unii Europejskiej i Ameryce. Dania takie nie zaszkodzą nikomu, gdyż złoto jest minerałem obojętnym. Ma metaliczny posmak, więc podejrzewam, że przyjemność jedzenia złota płynie ze świadomości, jak dużą ma wartość. Na takie danie może sobie jednak pozwolić niewielu. przynajmniej nie na co dzień Jest jednak danie a raczej napój również ze złotem w bardzo już przystępnych cenach. Tutaj Panowie się na pewno ucieszą- oczywiście to wódka z płatkami złota lub Goldwasser- tradycyjny likier ziołowy z Gdańska:)

Jeszcze nogi nie bolą a opowiadanie przewodnika nie uśpiło? Zatem najedzeni możemy troszkę poodpoczywać i posłuchać, gdzie jeszcze możemy znaleźć złoto.

 

O tym, że złoto wykorzystywane jest w jubilerstwie każdy wie. Myślę, że z czytających nie ma osoby, która coś kiedyś złotego nie dostała (np. na komunię) lub nie posiada (pierścionek zaręczynowy, obrączka ślubna). Ponieważ czyste złoto jest kruszcem bardzo miękkim do wyrobu biżuterii złotej wykorzystywane są stopy złota. Więcej na ten temat złota znajdziesz w tym artykule>>>

 


W medycynie

Złoto jako środek leczniczy był stosowany już od czasów pradawnych, w szczególności w starożytnej Persji, Egipcie, Arabii, Indiach i Chinach. Obecnie złoto stosowane jest przede wszystkim w leczeniu chorób nowotworowych (i uwaga metoda a raczej 100-stronicowe dzieło wyjaśniające oraz opisujące metodę leczenia złotem zostało opatentowane). Złoto ma różne walory lecznicze. Stosowane jest wiec także w chorobach zakaźnych, wenerycznych i reumatycznych. Pomaga przy wypadaniu włosów czy przy leczeniu ropni i liszajów. Ma działanie przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Używane jest przy leczeniu trądziku czy w okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego (np. przy nauce), ponieważ wpływa na funkcje mózgu.

No dobra... troszkę poodpoczywaliśmy ruszamy więc dalej… ale może już nie pieszo a samolotem udamy się do miasta miodem i złotem płynącym, czyli do Dubaju.

 

A tak a propo- Czy wiedzieliście, że złoto jest wykorzystywane w lotnictwie? Szyby kokpitów w samolotach też zawierają złoto- użyta jest w nich bardzo cienka warstwa złota. Na tyle cienka, że przeźroczysta. Zapobiega obladzaniu się szyb. Wystarczy przepuścić prąd przez taką warstwę i to wystarczy:) Taka ciekawostka: Bryłka złota o średnicy 5 mm może być rozbita za pomocą młotkowania na arkusz o wymiarach około 0,5 m² (pokaz takiej grudki i rozwalcowanej blachy w Muzeum Złota Toi)

W Dubaju złoto widać w zasadzie wszędzie. Na lotnisku - automat ze sztabkami złota, dalej przystanki tramwajowe i stacje metra z pozłacanymi elementami lub wręcz całe są w złotym kolorze. Całkiem serio potraktowali też przysłowiowe „złote klamki” .Złoty hotel. Istnieje także Golden zone ze strefami wolnymi od podatku- bazar ze złotymi wyrobami, zakłady rafinacyjne. Naprawdę złoto widać wszędzie!!! Taka ciekawostka- rząd używa złota w kampaniach społecznych. Np. „nie poruszaj się samochodem tylko komunikacja miejską a damy ci złoto”. Aby walczyć z otyłością mieszkańców władze płaciły złotem za zrzucane kilogramy.WOW!

 

Na pewno spotkamy też szejków lub ich synów ubranych w najwykwintniejsze ubrania wożących się pięknymi autami, które są pokryte złotem i drogocennymi kamieniami. Panowie będą mieli na czym oko zawiesić- naprawdę niektóre modele imponujące. Nie jedno ubranie jest tam szyte złotymi nićmi:)


A tak pozostając w temacie motoryzacyjnym czy słyszeliście, że McLaren także używa złota- a raczej używa folii złotej w swoich silnikach w modelu F1?

A może znajdziemy złoto w kosmosie? Złoto ma jeszcze jedną właściwość- dobrze odbija promieniowanie elektromagnetyczne, takie jak podczerwień i światło widzialne i fale radiowe, dlatego używane jest jako pokrycie ochronne w sztucznych satelitach czy w osłonach kombinezonów chroniących przed silnym promieniowaniem podczerwonym i broni elektronicznej, np. w samolotach takich jak F/A-18E/F Super Hornet. W eksperymentach nuklearnych używa się złotego okablowania.
Złoto jest także wykorzystywane w przemyśle elektronicznym. Stosowane jest jako cienkie pokrycia wszelkiego rodzaju złącz elektrycznych. Złoto jest na przykład, używane w złączach droższych kabli elektronicznych, takich jak kable audio czy USB. Nie wiem czy wszyscy wiedza, że także w komputerach mamy trochę złota;) Złoto także jest wykorzystywane jako warstwa odbijająca w wysokiej jakości płytach CD.

Złoto można spotkać więc wszędzie...:)

 

Dajcie znać dokąd udacie się na weekendzie w poszukiwaniu złota- do jubilera, do sztolnii w Złotym Stoku, restauracji na dobrą kawusię z drobinkami złota czy do gabinetu Spa?

 

Do usłyszenia
Jadwiga Sulkowska-Jucha

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 557 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-29
super towar :)
2024-10-29
Super obsługa! Jakość wyrobów bez zarzutu. Polecam!
pixel