Ślub w Chinach- tradycja i współczesność
Chiny od zawsze kojarzone są z tradycją, która jest w tym kraju wyjątkowo starannie pielęgnowana. Jak zmieniła się ona na przestrzeni lat? Jak kiedyś wyglądał chiński ślub, a jak obchodzi się ten dzień dzisiaj?
Rytuał połączenia dwóch rodzin
Kultura Chin jest przepełniona wieloma rytuałami, wierzeniami i obrządkami. Dawniej ceremonia zaślubi przebiegała w sześciu etapach, z których żaden nie mógł zostać pominięty. Ważną rolę odgrywał swat, który był wysyłany do domu Panny Młodej na zlecenie Pana Młodego. Jego zadaniem było zebranie informacji na temat rodziny kobiety, którą miał poślubić mężczyzna. Rozmawiał on również z rodzicami Panny Młodej na temat zaręczyn oraz przekazywał prezenty od rodziny przyszłego zięcia. Następnym ważnym etapem była wizyta matki narzeczonego w domu przyszłej synowej, aby bliżej poznać zwyczaje rodziny, moralność oraz dowiedzieć się o jej zamożności. Również rodzice narzeczonej w podobny sposób poznawali przyszłego męża swojej córki. Dziewczyna nie mogła poznać i zobaczyć się z chłopcem przed ślubem. Wszystkie sprawy organizacyjne uzgadniali rodzice, również szczegóły dotyczące posagu. Liczba gości oraz data ślubu do pewnego momentu były tajemnicą dla Młodych.
Najważniejszym etapem były zaręczyny, które uważano za akt prawny i nie można było się z nich wycofać. Podczas tej uroczystości rodzina narzeczonego przekazywała rodzinie dziewczyny prezenty Przywiązywano do nich bardzo dużą wagę, ponieważ, jak wiemy, kultura Chin przepełniona jest symbolami i wierzeniami. I tak np. para pierścionków to symbol wieczności i oznacza małżeństwo na całe życie. Przekazanie posagu było pewną formą rekompensaty dla rodziny narzeczonej za utratę córki.
Po zaręczynach przychodził czas na długie przygotowania i następnie sam ślub. Panna Młoda musiała wyglądać wyjątkowo i zjawiskowo. Miała ona obowiązek wstać wcześnie i oczyścić się w kąpieli w wodzie z dodatkiem owocu pomelo. Suknia koniecznie musiała być w kolorze czerwonym, który symbolizuje dobrobyt i szczęście. Włosy miała układane w kok- symbol kobiety zamężnej przez wybraną kobietę, która musiała być mężatką, mieć dzieci i żyjących rodziców. Po tych rytuałach narzeczony przychodził po swoją wybrankę wraz z orszakiem. Wesele było huczne i niezwykle barwne. Na znak zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie przekazywali sobie nawzajem część obciętych sobie włosów.
W dawnych Chinach ceremonia zaślubin nie tyle była połączeniem się dwojga kochających się ludzi, co dwóch rodzin, co dla tego społeczeństwa miało ogromne znaczenie.
Tradycja inaczej
Dzisiaj śluby w Chinach wyglądają już bardziej współcześnie i rezygnuje się z długich, przepełnionych rytuałami przygotowań. Istnieją jeszcze rody, które nadal pielęgnują tradycję i zaślubiny w tych rodzinach nawiązują do tych sprzed kilkuset lat. Świat jednak się zmienia i nawet najwięksi tradycjonaliści muszą się do niego dostosować. Zachowano jednak pewne obrządki, bez których żaden Chińczyk nie wyobraża sobie swojego ślubu. Na weselach dominuje kolor czerwony i również Panna Młoda ma obowiązek ubrać sukienkę w tym kolorze. Para Młoda również klęka trzy razy przed sobą tak, jak bywało to kiedyś, jednak częściej spotkamy się ze zwykłym ukłonem. Rytuał podawania herbaty przez Pannę Młodą według starszeństwa został bardzo uproszczony, jednak nadal spotkamy się z tym obrzędem podczas uroczystości weselnej. Jeżeli chodzi o datę ślubu to jest ona również niezwykle ważna. Aby przyszłe małżeństwo było szczęśliwe, należy dokonać zaślubin o godzinie „wpół do”. Wierzy się, że wstąpienie w związek małżeński o równej godzinie przyniesie Młodym nieszczęście. Ceremonia ślubna rozpoczyna się modlitwą do nieba i ziemi, co również wyraża szacunek dla zmarłych przodków. Następnie pali się wycinki z papieru, czemu towarzyszą uderzenia w bębny i fajerwerki- ma to oznaczać, że małżeństwo zostało pobłogosławione przez Niebo. Ciekawym zwyczajem, ale mało znanym jest obdarowywanie Państwa Młodych nowym łóżkiem. Aby obdarzyć Nowożeńców płodnością, kładzie na nim na chwilę dzieci. Ten obrządek jest praktykowany bardzo rzadko, ale zakorzenił się w kulturze Chin.
Również huczna i radosna atmosfera ślubu pozostała w mentalności chińskiej i nadal przywiązuje się dużą wagę do wystawności tego dnia. Ilość gości jest zawsze oszałamiająca, a liczba stołów świadczy o zamożności Pana Młodego. W większości przypadków jednak rezygnuje się z wielu tradycyjnych elementów, wykorzystując tylko niektóre z nich w uproszczonej wersji. We współczesnych czasach małżonkowie sami decydują o kształcie i przebiegu swojego wesela. To jest ich dzień i powinni sami zadbać, żeby był wyjątkowy i niezapomniany.