Czym się różni kamień szlachetny od kamienia ozdobnego?
Czym różni się kamień szlachetny o kamienia ozdobnego? Na czym polega klasyfikacja?
Bez zbędnego komplikowania:
- Kamienie szlachetne to wyłącznie kamienie pochodzenia naturalnego.
- Kamienie ozdobne to także kamienie pochodzenia syntetycznego, czyli sztucznego.
Być może niejednokrotnie spotkaliście się z określeniem „kamienie półszlachetne”? Otóż jest to wyłącznie umowne określenie rynkowe na naturalne minerały poddane obróbce w celu podniesienia ich atrakcyjności. Technicznie grupa kamieni mianujących się jako „półszlachetne” – nie istnieje!
Czym charakteryzuje się kamień szlachetny?
Jak już wiecie, kamienie szlachetne to minerały, a więc cechują je setki (często tysięcy) lat powstawania w warunkach naturalnych i fakt, że wbrew pozorom nie są to minerały bardzo pospolite w naturze. Miejsce i czas ich powstawania odgrywają tutaj kluczową rolę, a fakt, że w przyrodzie nigdy nie spotka się dwóch takich samych kamieni podnosi ich wartość. Wyjątkowy kształt i barwa to arcydzieło Matki Ziemi, które wciąż jest bardzo wysoce doceniane przez jubilerów i użytkowników.
Rodzaje kamieni szlachetnych
Wśród kamieni szlachetnych wyróżniamy ich dwa rodzaje: organiczne i nieorganiczne. Te pierwsze są wytworami żywych organizmów takich jak np. małże i chodzi tutaj o perły, czy o pochodzące z koralowców korale. Kamienie nieorganiczne powstały w ziemi, w naturalnych, konkretnych warunkach. Wśród nich najpopularniejszy zdaje się diament, a zaraz za nim rubin, szafir, szmaragd oraz ametyst, topaz, agat czy morganit.
Czym charakteryzuje się kamień ozdobny?
Kamienie ozdobne mimo iż powstają dzięki człowiekowi, mają identyczny skład chemiczny jak ich naturalne pierwowzory. Dzięki technologii umożliwiającej odtworzenie warunków powstawania najpiękniejszych klejnotów, w laboratoriach można stworzyć naprawdę niezwykłe okazy. Warto jednak zaznaczyć, że kamienie syntetyczne – wcale nie są fałszywymi, czy wykonanymi z materiałów słabej jakości - „tanimi podróbkami”.
Kamienie ozdobne wykonane ludzką ręką są bardziej doskonałe pod względem wizualnym, gdyż nie posiadają skaz czy defektów wynikających z warunków ich powstawania. Naturalny minerał w postaci kamienia szlachetnego zachwyca miłośników biżuterii swą niedoskonałością i historią zaklętą w warunkach jego wytwarzania. Warto wspomnieć także o tym, że wśród kamieni syntetycznych mamy takie, które nie posiadają swojego odpowiednika w przyrodzie i nazywane są sztucznymi. Idealnym przykładem jest cyrkonia, stworzona nie na wzór, a jako tańsza alternatywa dla szlachetnego diamentu.
Jak rozróżnić kamień naturalny od syntetycznego?
Już wiecie czym różni się kamień szlachetny od kamienia ozdobnego. W salonach u Twojego Jubilera nigdy Cię nie oszukamy, jednak zawsze warto wiedzieć co się kupuje. Jak więc w oferowanej biżuterii odróżnić kamień naturalny od syntetycznego? Dla laika jest to praktycznie niemożliwe, ale warto zwrócić uwagę jak choćby na:
- Cenę: kamienie szlachetne naturalne są znacznie droższe.
- Przejrzystość: jak już wiecie, jeśli chodzi o wizualne cechy kamieni syntetycznych, są one zdecydowanie bardziej doskonalsze od tworów natury. Kamienie naturalne często posiadają inkluzje i skazy, a ich barwa nie jest tak wyrazista jak kamieni ozdobnych. Te cechy można zbadać jedynie specjalistycznym sprzętem – nie są widoczne gołym okiem.
Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych i online, gdzie opowiemy Wam więcej o kamieniach szlachetnych stosowanych w jubilerstwie i zaoferujemy złotą biżuterię z najpiękniejszymi okazami.