Czym kierować sie przy wyborze obrączek?

Dlaczego przygotowaliśmy ten wywiad?

Na przełomie wieków zderzyliśmy się z niewyobrażalną mnogością różnego rodzaju obrączek które były oferowane młodym parom. Było świetnie, ale zarazem powstał ogromny problem – brak kompetentnej informacji na temat nowych technik stosowanych do ich produkcji.

Po siermiężnych latach gospodarki socjalistycznej kiedy obrączka ślubna była towarem deficytowym (zapewne wielu z Was trudno w to uwierzyć, lecz nowożeńcy otrzymywali dokument urzędowy zwany „talonem” dzięki któremu złotnik wykonywał dla nich obrączki ze złota), nadszedł rok 90 i wolność społeczna jak również gospodarcza stała się faktem.

Dla nas wszystkich (Polaków) był to szok! Po kilkudziesięciu latach braków produktów i niewydolności gospodarki nagle rynek zalała lawina dostępności wszelkiego dobra. Popyt na każdy produkt był tak duży że firmy nie były zmuszane do rozwijania technologii oraz wprowadzania nowoczesnych i zaawansowanych wzorów. Po prostu sprzedawało się wszystko.

Na szczęście w połowie lat 90 zaczęło się to zmieniać w całej gospodarce. Zmiany upodobań i gustów klientów odbywały się również w branży złotniczej i jubilerskiej. Klienci zaczęli mieć coraz większe oczekiwania otrzymując równolegle coraz większą i bardziej urozmaiconą ofertę biżuterii, w której znaczącą rolę odgrywały obrączki ślubne.

Oferta stawała się tak duża i zróżnicowana że nawet sklepy prowadzące sprzedaż miały problemy z doborem obrączek zgodnie z oczekiwaniami młodych. Obrączka przestawała być „zwykłym krążkiem” a stawała się zaawansowanym technologicznie produktem, który urozmaicał ofertę, lecz również często miał nietypowe parametry a nawet ograniczenia o czym w firmach zajmujących się wyłącznie sprzedażą mało kto wiedział.

Coraz częściej zauważaliśmy że przychodzące do nas pary nie mają pojęcia czego oczekiwać po wzorach które im się podobają, a ponadto chodząc po różnych sklepach jubilerskich dostawały sprzeczne i niespójne informacje na temat poszczególnych produktów.

Świadomość zamieszania jakie wprowadzane było w naszej branży spowodowała konieczność przygotowania prostego i skutecznego poradnika dotyczącego wyboru obrączek ślubnych. Dlatego wspólnie z Suflerem Młodej Pary postanowiliśmy przygotować i opublikować poniższy wywiad, który miał stać się przewodnikiem dla par po świecie obrączek.

Mamy nadzieję że również teraz pomoże on Wam zapoznać się z podstawowymi rodzajami obrączek, ich zaletami, lecz również ograniczeniami które występują przy niektórych wzorach. Wiedza ta pozwoli dokonać bardziej świadomego i zgodnego z oczekiwaniami każdego z Was wyboru obrączek, które przecież będą towarzyszyć (już małżonkom) w całym przyszłym życiu.

Przyjemnej lektury

Zespół WĘC-Twój Jubiler

Wywiad z właścicielami firmy WĘC-Twój Jubiler przeprowadzony dla "Suflera Młodej Pary"

Kraków - Jesień 1999 r.

 

Sufler młodej pary: Czy mogliby Panowie doradzić osobom chcącym wybrać dobre obrączki ślubne, na co przy wyborze powinni zwrócić szczególną uwagę ?

Węc - Twój Jubiler: Pytaniem podstawowym jest zapewne - czym kierować się przy wyborze biżuterii ślubnej?

Mówiąc o biżuterii ślubnej mamy na myśli przede wszystkim obrączki i może na nich dzisiaj się skupimy. Otóż obrączki są biżuterią w stosunku do której kierujemy trochę inne wymagania niż w przypadku zwykłej biżuterii.

Co to znaczy?

Złoto jest metalem miękkim. Większość biżuterii pełni zdobniczą funkcję - ma służyć podkreśleniu piękna, stylu czy cech charakteru osoby, która ją użytkuje. Z tego powodu podczas projektowania i wykonywania biżuterii na pierwszym planie stawia się względy estetyczne i wizualne. W następnej kolejności zwraca się uwagę na jej (biżuterii) praktyczność i trwałość! Przy tworzeniu obrączek kolejność ta wygląda nieco inaczej. Z założenia są noszone na co dzień i mają służyć wiele lat. Z tego powodu muszą oznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu.

Co w takim razie powinna zrobić para chcąca mieć obrączki trwałe i wykonane np. z dwóch kolorów złota?

Jeżeli zdecydujecie się na obrączki z dwóch kolorów złota, musicie się liczyć z tym, że w przyszłości przy każdej korekcie rozmiaru będzie podejmowane ryzyko ich uszkodzenia. Po prostu dwa kolory złota można powiększać jedynie przez rozciąganie. W związku z tym wewnątrz obrączek powstają olbrzymie naprężenia, które w niektórych przypadkach mogą spowodować pęknięcie wyrobu. Trzeba również wiedzieć, że każda korekta rozmiaru obrączek, nawet jeżeli nie nastąpi pęknięcie, może powodować ich delikatną deformację.

A jeżeli dodatkowo zażyczyliby sobie na nich wzór?

Wtedy niestety niezbędny jest kompromis. Możecie mieć obrączki jakie Wam się podobają z tym, że dokonując wyboru powinniście zdawać sobie sprawę z konsekwencji na przyszłość decyzji, którą podejmiecie. Dzięki świadomości zalet i wad jakie posiadają obrączki przez Was wybrane w przyszłości unika się niekiedy niemiłego rozczarowania.

Pewne jest jedno przy obrączkach z jednego koloru złota, grawerowanych na zewnątrz należy wybrać bezwzględnie obrączki bezszwowe. Niestety zewnętrzny wzór na nich będzie się ścierał i nawet najżarliwsze obiecywania sprzedawcy że “ten wzór się nie zetrze” tego nie zmienią. Może świadczyć to jedynie o jego ignorancji lub o chęci wprowadzenia klienta w błąd.

Jak się ustrzec przed takim postępowaniem sprzedawców?

Jak przy każdym zakupie należy porównać kilka ofert. Rzetelna firma potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy które mogą się pojawić podczas ich użytkowania.

A jeżeli chcemy obrączki z białego złota ?

Określenie "białe złoto" jest nazwą handlową. W rzeczywistości barwa "białego złota" jest szara z lekkim zabarwieniem żółci. Jeżeli w noszonym wyrobie chcemy uzyskać barwę białą -metaliczną, staje się niestety niezbędne nałożenie na wyrób warstwy rodu. Jego powłoka jest trwała na odbarwienia chemiczne, jak również u większości osób nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. Jednakże rod się ściera i po pewnym czasie zewnętrzna warstwa obrączki staje się szara. Ze względu na wysokie koszty powtórne nałożenie rodu jest nieopłacalne. Można również wyrób wypolerować i pozostać przy kolorze szarym metalicznym (lekko żółtawym).

Dobrze. Kupiliśmy już obrączki i nagle okazuje się, że przed ślubem palce nam napuchły! Co wtedy zrobić?

Niestety często się zdarza, że pod wpływem stresu czy dużej zmiany temperatur palce puchną i obrączki nie chcą na nie wejść! Na szczęście nie jesteśmy już skazani ma bieganie po mieście i szukanie złotnika, który by nami zmienił rozmiary. Teraz każda szanująca się firma jubilerska przy zakupie obrączek zagwarantuje nam pisemnie bezpłatną korektę rozmiaru co najmniej do dnia ślubu, a niektóre nawet dłużej - tak abyśmy mogli przyzwyczaić się do nowej biżuterii.

Pamiętajmy jednak, że podstawą jest dobre zmierzenie rozmiaru, gdyż każda korekta, zwłaszcza w obrączkach grawerowanych i łączonych z kolorów, prowadzi niestety do pewnej deformacji! Jest to nieunikniony efekt naprężeń występujących wewnątrz ściskanego lub rozszerzanego materiału z którego została wykonana obrączka.

Dziękujemy za rozmowę.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wyjaśnieniom wybór obrączek okaże się prostym i przyjemnym zajęciem.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 555 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-08
Szybka wysyłka, towar zgodny ze specyfikacją. Polecam
2024-09-04
Profesjonalizm i troska o klientach sklepu. Gorąco polecam!
pixel